20Srpen

Expedice Dhaulágirí se LEKI v zádech

Hlavním cílem lyžařských-horolezecké expedice Dhaulagiri 2014 je výstup na sedmou nejvyšší horu světa Dhaulagiri (8167 m) bez podpory kyslíkových bomb a následný sjezd. Výstup a sjezd bude po linii normální výstupové cesty SV žebrem. Dhaulagiri nebyla dosud kontinuálně sjeta na lyžích, proto v případě úspěchu půjde o světový výkon v oblasti extrémního skialpinismu a zároveň o první sjetí osmitisícové vrcholu Slováky na lyžích.

Po svém objevení v roce 1808 byla Dhaulagiri považována za nejvyšší horu na světě. Trvalo dlouhých 30 let, než byla před Dhaulagiri posunuta Kanchenjunga. Co se týče převýšení, oproti svému okolí je Dhaulagiri skutečně bezkonkurenčně nejvyšší horou na světě. Údolí řeky Kali Gandaki ji na jihovýchodě odděluje od masivu Annapurny a jejich vrcholy jsou od sebe vzdáleny jen 30,5 km.

V spojnici vrcholů má údolí výšku 2519 m. n. m., což znamená převýšení neuvěřitelných 5648 výškových metrů jen na 10 km vzdálenosti. Jižní a západní stěna Dhaulagiri je vysoká více než 4 000 m, východní a severní stěna má výšku zhruba 3500 m. Podobně jako Kanchenjunga a Nanga Parbat, Dhaulagiri není cloněna jinou vysokou horou a je proto za dobrého počasí viditelná až ze severní Indie.

Na pokus o výstup a sjetí na lyží sedmé nejvyšší hory světa si tým vybral září a říjen 2014. Po vyřízení nutných formalit na ministerstvu v Káthmándú a nákupu potravin a materiálu zahájí přesun do základního tábora. Pro přístup k němu je ideálně využít trasu treku kolem Dhaulagiri. Začíná v Beni a údolím řeky Myagdi Khola se za čtyři dny tým dostane do základního tábora. Cesta bude pozvolna stoupat, čímž si zajistí pomalou aklimatizaci.

Po příchodu do základního tábora se rozjede kolotoč aklimatizačních túr a postupného výstupu. Celkově by měli postavit tři až čtyři výškové tábory. Po zhruba 30 až 35 dnech pobytu pod "Bílou horou" se pokusí o výstup a následné sjetí na lyžích.

Expedici Dhaulagiri podpoří i špičkové vlastnosti holí LEKI, lyžařských brýlí SWANS a slunečních brýlí SH+ Těšíme se na výzvu a expedici budeme určitě na dálku sledovat!

9Cervenec

Skvělé završení sezóny Jana Zemaníka na Mistrovství světa ve Skyrunningu

Český sportovec Jan Zemaník se umístil na skvělém 22. místě světového šampionátu ve Skyrunningu, který se uskutečnil 27. června ve francouzském Chamonix. Závod odstartoval v brzkých ranních hodinách a ultra trať v délce 80 km s převýšením 6000 metrů kolem horského masívu Mont Blanc se mu podařilo zdolat za 12 hodin a 26 minut. Na startu se to hemžilo samými hvězdnými osobnostmi. První kopec Brevent s nadmořskou výškou 2500 metrů vypadal děsivě, ale nakonec byl lehce pokořen a při jeho zdolávání poskytl běžcům nádherný výhled na Mont Blanc. Jeden kopec střídal druhý a vhod přišly také hole Leki, které Janovi v těchto náročných stoupáních a pohybu po sněhu hodně pomohly. Během závodu se v jedné části vzájemně předbíhal s polským běžcem Pawlem, kterého znal z Adventure Race a prohodil s ním pár slov. Jan si závod náramně užíval a okolní výhledy na krajinu z vrcholků hor ho hnaly stále dopředu. V jednom úseku dokonce zahlédl českou vlajku fanoušků a přihlížející turisté fandili, jako by běžel v čele závodu. Terén závodu byl opravdu náročný a teploty tropické. Běh v technickém terénu, přes kameny a na vrcholcích hor i přes sněhová pole, to je závod jen pro zkušené běžce. Posledních pár metrů uličkami města za bouřlivého potlesku přihlížejících je skvělý zážitek. Do cíle doběhl Jan dvě hodiny za prvním běžcem, jako nejlepší český běžec a Česká republika obsadila 10. místo v týmech. Gratulujeme! Jeho celý poutavý příběh ze závodu si můžete přečíst na www.podlysaci.tym.cz Jana Zemaníka podporuje značka LEKI

9Cerven

Stříbrná medaile sportovce Tomáše Petrečka v závodě Jesenický tvrďák

Extrémní závod Jesenický tvrďák, to je závod, ve kterém bojuje každý sám za sebe. Absolvovat všech 17 disciplín náročného závodu na kole, kajaku, v lezení, plavání, orientačním běhu a dalších disciplín, které trvají několik hodin v rychlém tempu, to stojí za obdiv. Závod se uskutečnil na konci května v Jeseníkách. Tomáš se tentokrát postavil na start závodu proti svému týmovému kolegovi Jardovi Krajníkovi z Adventure race a stali se z nich soupeři. Po celou dobu se střídali na prvním a druhém místě. „Byla to opravdu dřina. Hodně rychlý závod. S Jardou jsme si to užili, celou dobu jsme se předháněli. Nedali jsme jeden druhému chvilku odpočinout,“ usmívá se Tomáš Petreček. Po devíti hodinách si dojel pro krásnou stříbrnou medaili. Gratulujeme! Tým Salomon-Suunto teď čeká závod v Adventure Race ve Slovinsku. Tentokrát bez Tomáše. Ten se už plně připravuje na expedici do Pákistánu, kam vyráží zhruba za měsíc. Tomáše Petrečka podporuje značka LEKI. zdroj: tomaspetrecek.cz

5Kveten

Bronzová medaile Tomáše Petrečka a jeho týmu v Adventure Race

Medaile je doma!

Krásné třetí místo obsadil Tomáš se svým týmem na mistrovství Evropy v závodě Adventure Race, který se odehrál v Turecku minulý víkend.  Na prvním místě se umístil zkušený tým z Velké Británie, druhou příčku obsadil tým z Estonska.

Po příjezdu na místo závodu se tým potýkal s drobnými nepříjemnostmi s opožděnými zavazadly. To jim ovšem nezkazilo náladu a do závodu nastoupili v plné síle.

První den odstartovali disciplínou v pádlování na velkých kruzích, poté je čekal delší okruh na kolech. V druhém dni absolvovali trek, lanové aktivity a dvě etapy na kolech. Třetí den závodu se přesunul z hor na pobřeží k disciplínám v kajaku, canoyingu, plavání, lanovým aktivitám, treku a poslední cyklistické etapě v závodě.

Českému týmu Tomáše, Jardy, Pavla a Dáši se podařilo úspěšně zvládnout náročný závod. Gratulujeme!

Podrobnější informace o průběhu závodu naleznete na stránkách Tomáše Petrečka, jeho Facebooku, či na stránkách závodu.