5Leden

9. ROČNÍK TOUR DE SKI ODSTARTOVAL ZA ÚČASTI ČESKÝCH BĚŽKYŇ

O víkendu odstartoval devátý ročník sedmi závodů prestižního seriálu TOUR de SKI. Na startovní listině nechyběly ani dvě české závodnice. Česká mistryně Eva Vrabcová Nývltová, hájící mimo jiné barvy LEKI, a Petra Nováková. SOBOTA 3.1.2015 - 3 km volně Sobotní zahajovací závod se jel na tříkilometrové trati volnou technikou v německém Oberstdorfu. Eva Vrabcová Nývltová se vrátila do ostrého závodu po nucené odmlce, kterou potřebovala aby mohla nabrat ztracené síly ze začátku sezóny. To se jí povedlo a vstoupila do seriálu druhým nejlepším výsledkem v kariéře, když obsadila skvělé 16. místo. Lépe si vedla jen v loňském ročníku, kdy skončila v prologu na dvanáctém místě. „Konečně to byl zase závod, i když sama nemůžu říct, že bych při něm měla nějaký super pocit. Není to jako loni, ale je to zase obrovský krok nahoru,“ říkala po sobotním závodě spokojeným a snad i úlevným hlasem trutnovská lyžařka. „Nakoplo mě to. Vidím, že to, co dělám, má smysl, směřuje to k dobrému cíli. Takže je to pro mě motivace pokračovat v tom dál,“ dodala s úsměvem. Do devátého ročníku Tour de Ski doslova vlétla Norka Marit Björgenová, které nemohla konkurovat ani žádná z jejích týmových kolegyň. Druhé Wengové nadělila Björgenová více než deset vteřin. Druhá česká závodnice na startovní listině Petra Nováková obsadila 43. místo. Výsledky sobotního závodu: 1. BJOERGEN Marit 7:53.0 2. WENG Heidi 8:03.7 3. HAGA Ragnhild 8:05.2 16. VRABCOVA - NYVLTOVA Eva 8:17.2 43. NOVAKOVA Petra 8:34.6 NEDĚLE 4.1.2015 - 10 km klasicky Všichni doufali, že Eva dokáže na nedělní klasické trati obhájit skvělé sobotní umístění a to se jí podařilo skvěle! Dokonce jen těsně zaostala za elitní desítkou a obsadila báječné 11. místo a tím si vylepšila své letošní výsledkové maximum. Vedení si i po druhé etapě udržela Norka Marit Björgenová před týmovými kolegyněmi Wengovou a Johaugovou. Když se v sobotu Eva Vrabcová Nývltová poprvé po téměř roce znovu vměstnala do nejlepší dvacítky v závodě Světového poháru, mísila se v ní úleva s nejistotou. „Teď bude záležet na tom, jak dlouho budu takhle fungovat. Jestli ta doba odpočinku byla dostatečně dlouhá,“ říkala po prvním ze sedmi etapových závodů. „Ale určitě je to dobrý první krok z těch sedmi,“ dodala spokojeně. Teď udělala ten druhý. Do závodu vyrážela s téměř čtyřicetivteřinovou ztrátou. Přesto se dokázala chytit nejlepších. „Odjela první skupinka, kterou my jsme pak zase dojely zpátky a pak to byl boj o pozice. Udělala jsem chybu ve třetím kole, že jsem si vlezla do prostřední stopy, která mi smekala a jak jsme jely v balíku, nemohla jsem si přeskočit. Tam jsem něco málo ztratila a ubylo mi hodně sil, což pak v závěru mohlo chybět. Ale ta ztráta není velká, takže se s tím dá hodně dělat,“ těší Vrabcovou Nývltovou. K sezónnímu maximu jí v Oberstdorfu pomohl i skvělý servis. „Chvílemi se mi jelo krásně, chvílemi to bolelo, ale vždycky jsem se z té krize byla schopná vyhrabat a stačil mi k tomu v podstatě sjezd. Měli jsme zase výborné lyže, takže velký dík servisu. Dneska to rozhodně neměli jednoduché, protože se tu prohnala vichřice. Nás nepustili na trať, servisáky nepustili testovat, lyže jsme dostali chvilku před startem, byla to hektika. Ale servis to zvládl naprosto bravurně,“ děkovala osazentsvu servisní buňky, ve kterém nechybí ani její manžel. Na body tentokrát dosáhla i Petra Nováková, která se ze 43. pozice na startu dokázala prokousat až na konečnou 28. příčku. Výsledky nedělního závodu: 1. BJOERGEN Marit 29:27.6 2. WENG Heidi 30:23.8 3. JOHAUG Therese 30:24.4 11. VRABCOVA - NYVLTOVA Eva 31:15.9 28. NOVAKOVA Petra 32:18.4